O akrobacii

V naší republice má letecká akrobacie dlouhou a slavnou tradici. Česká republika v minulosti patřila mezi výrobce nejlepších sportovních letadel na světě vůbec. Naše veřejnost je zvyklá vídat špičková akrobatická vystoupení na všech tuzemských leteckých dnech. V poválečné éře získali pro naši vlast tituly absolutních mistrů světa piloti ing. Ladislav Bezák, Ivan Tuček, ing. Petr Jirmus , Martin Stáhalík a Petr Biskup.

Letecká akrobacie je extrémní sport při kterém se piloti vystaveni obrovským silám přetížení (běžně až desetinásobku své hmotnosti) snaží v trojrozměrném prostoru při rychlostech leckdy
převyšujících 400 km/hod. o přesné pohyby se stroji technicky patřícími k tomu nejlepšímu co člověk v letectví dosud vynalezl.

Je to snaha o posunutí hranice lidských možností vpřed s pomocí té nejmodernější techniky. Samozřejmě je s tím spojena velká finanční náročnost tohoto sportu a riziko vyplývající z extrémní zátěže pilotů i strojů. Právě proto je letecká akrobacie celosvětově považována za královnu leteckých sportů a vzhledem k postupujícím možnostem přenosů dat a obrazu i za sport s velkou budoucností.

Česká reprezentace neztrácí krok se světem a v tomto technicky velmi náročném sportu si nadále upevňuje své historicky dobré pozice.

Světové a evropské soutěže v letecké akrobacii se pořádají ve třech kategoriích, které jsou
definovány letadly na nichž piloti soutěží.

Jsou to kategorie:

Unlimited- letouny bez omezení

Advanced – vybrané typy letounů se srovnatelnými výkony

Akrobacie na kluzácích – akrob.větroně


Úspěchy posledních let

ROK 2008

Mistrovství Evropy v akrobacii na kluzácích: Družstvo ve složení Přemysl Vávra, Jan Rozlivka, Miroslav Červenka získalo celkově zlatou medaili. Ve volné sestavě Přemysl Vávra získal zlatou medaili a Jan Rozlivka bronzovou medaili.

World Aerobatic Cup: Martin Šonka se umístil v celkovém pořadí na 3. místě.
Mistrovství Evropy kategorie Unlimited: Martin Šonka se umístil na celkovém 17. místě a Martin Muck na 18. místě. Toto umístění zatím odpovídá možnostem závodníků v této nejtěžší kategorii.

ROK 2007

Mistrovství světa v akrobacii na kluzácích: Miroslav Červenka získal bronzovou meili v povinné sestavě. Přemysl Vávra obsadil v povinné sestavě 5. místo, Roman Vávra obsadil v povinné sestavě 7. místo.

ROK 2006

Mistrovství Evropy v akrobacii na kluzácích: Přemysl Vávra získal zlato v povinné sestavě, celkově obsadil 4. místo. Jan Rozlivka obsadil 4. místo ve volné finálové sestavě.

Na ME v kategorii Unlimited Martin Šonka obsadil celkově 14. místo. I toto umístění se dá považovat za úspěch protože na mezinárodní soutěži v této kategorii jsme reprezentovali naposled v roce 1999.

ROK 2005

Mistrovství Evropy kategorie Advanced: Petr Biskup získal 6. místo celkově, Martin Vecko získal 3. místo ve volné sestavě. Družstvo ve složení Petr Biskup, Miroslav Sázavský, Jan Adamec získalo celkově 3. místo.
Na MS v akrobacii na kluzácích Přemysl Vávra v celkovém hodnocení obsadil 5. místo, v první tajné sestavě obsadil 1. místo.

ROK 2004

Mistrovství světa kategorie Advanced: Petr Biskup získal 3. místo celkově, 1. místo v tajné sestavě. Martin Vecko získal 1. místo v povinné sestavě. Družstvo ve složení Petr Biskup, Martin Vecko, Martin Muck získalo celkově 3. místo.

Na ME v akrobacii na kluzácích Přemysl Vávra v celkovém hodnocení obsadil 6. místo.

ROK 2003

Mistrovství Evropy kategorie Advanced: Družstvo ČR ve složení P. Biskup, M. Sázavský a M. Muck získalo Stříbrné medaile. V jednotlivcích Petr Biskup obsadil 5.místo. Přemysl Vávra obsadil celkově 6. místo na MS v akrobacii na kluzácích.

Na mezinárodní mistrovství ČR a SRN v kategorii Advanced: 1. Martin Muck

ROK 2002

Mistrovství světa kategorie Advanced: Petr Biskup získal titul vicemistra světa. Přemysl Vávra získal bronzovou medaili na ME v akrobacii na kluzácích.

Na mezinárodní mistrovství ČR a SRN v kategorii Advanced: 1. Petr Biskup, 2. Martin Muck

ROK 2001

Mistrovství Evropy v Maďarsku – kategorie Advanced:
Petr Jarocký získal bronzovou medaili za tajnou sestavu. Družstvo ČR ve složení P. Jarocký, M. Sázavský a M. Muck získalo bronzové medaile.

ROK 2000

2. místo celkově na mezinárodním mistrovství Polska a 5. místo v celkovém pořadí na mistrovství světa v kategorii Advanced získal Petr Biskup.

V akrobacii kluzáků obsadil Přemysl Vávra 8. místo na mezinárodním mistrovství Polska a 19. místo na mistrovství Evropy.

Martin Stáhalík získal 5. místo v Grand Prix Japonska i celkově 5. místo v seriálu mistrovství světa World Grand Prix FAI.

ROK 1999

Petr Biskup na mistrovství světa v kategorii Advanced konaném v Mnichovo Hradišti vybojoval titul absolutního mistra světa a družstvo ve složení P.Biskup, J.Čech, K.Štrébl získalo zlatou medaili. J.Čech navíc vylétal bronz v tajné sestavě a celkově obsadil 4. místo. Na ME v kategorii Unlimited konaném ve Španělské Cordóbě M. Stáhalík obsadil celkově 7. místo, v Grand Prix Japonska na Twin Ring Motegi obsadil místo 8. a v Grand Prix Číny, která se létala v prosinci skončil na 5. místě.

ROK 1998

Družstvo ČR ve složení ing.Přemysl Vávra, ing.Petr Poborský, Jiří Peprný, získalo bronz na ME v akrobacii na kluzácích v Polsku a ing. Přemysl Vávra bronzovou medaili za povinnou sestavu v jednotlivcích.

V kategorii Advanced na ME ve Slovinsku získal ing. Petr Jarocký bronz za tajné sestavy v jednotlivcích a družstvo ČR ve složení ing.P.Jarocký, P.Biskup, a M.Muck vybojovalo celkově bronzové medaile, když ing.P.Jarocký a P.Biskup obsadili celkově 3. a 4. místo.

V kategorii Unlimited na MS v Trenčíně M.Stáhalík obsadil celkově 12. místo.

ROK 1997

Družstvo ČR ve složení J.Čech, ing.K.Machačka a D.Tuček získalo bronz na mistrovství světa kategorie Advanced v USA.

ROK 1996

Z mistrovství Evropy v akrobacii na kluzácích, které se konalo v Maďarsku přivezl Martin Stáhalík bronzovou medaili za povinné sestavy a družstvo ČR získalo bronz.

ROK 1995

Na mistrovství světa v kategorie Advanced v Jižní Africe získal pilot Martin Stáhalík titul absolutního mistra světa a družstvo ČR získalo bronzové medaile. Na mistrovství Evropy kategorie Unlimited v Hradci Králové vybojoval Martin Stáhalík bronzovou medaili za volný program a družstvo ČR získalo bronzové medaile.